środa, 6 lutego 2013

Pułapki Getin Banku

źródło: http://www.getinbank.pl
Getin Bank każdy zna, a przynajmniej kojarzy z reklamą z panem Fronczewskim. Niestety (dla Banku), znajomość marki nie zawsze przekłada się na sympatię. Dla wielu osób myślenie o Getinie przynosi natychmiastowe skojarzenia pejoratywne. Oszukiwanie klientów, skomplikowane zasady oferowanych produktów, nachalny marketing i namawianie do swoich usług, czy brak dokładnego i szczerego wyjaśniania regulaminów, które kryją głęboko zakamuflowane opłaty. Takie strony jak „Wrobieni w Getin” zna chyba większość internautów.

Banki niestety jednak nie są instytucjami charytatywnymi i starają się osiągnąć jak najwyższy zysk – czasem nie całkiem etycznie, ale zgodnie z obowiązującym prawem. Niedawno przeczytałem, na którymś blogu, który śledzę, komentarz, który zgrabnie podsumowuje tę sytuację: „Banki nie muszą być uczciwe. Banki mają regulaminy”. W tych dwóch zdaniach zawarta jest cała prawda, o której ZAWSZE należy pamiętać, kiedy decydujemy się na podpisanie jakiejś umowy. Wszystkie regulaminy i umowy należy dokładnie czytać, bo później okazać się może, że Bank „oszukuje” nas całkiem legalnie, w świetle prawa, a my sami się na to zgodziliśmy.

Takich sytuacji oczywiście chcielibyśmy uniknąć i dlatego w tym artykule omówimy pokrótce aktualną ofertę Getinu wraz z ewentualnymi pułapkami.

Na pierwszy ogień idą produkty inwestycyjne. Oferta depozytów zawsze była mocną stroną tego Banku i choć dziś nie oferuje tak atrakcyjnego oprocentowania, jak kiedyś, depozyty zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym są jak podpowiada nazwa - bezpieczne (do kwoty 100 tys. euro). Zupełnie inaczej jednak ma się sprawa produktów giełdowych, strukturyzowanych, funduszy itp. Cokolwiek nie powiedziałby nam tzw. doradca finansowy należącego do grupy kapitałowej Getin Holding i ściśle współpracującego z Bankiem - Open Finance, takich produktów należy unikać. Produkty te są najczęściej bardzo skomplikowane, a ponoszone ryzyko jest nieadekwatne do spodziewanego zysku (który często nie jest w ogóle zrealizowany w skutek obciążenia naszego rachunku dodatkowymi kosztami). Historia uczy, że najlepiej zarządzanymi pieniędzmi są pieniądze zarządzane przez właściciela.

Jednak Bank oferuje też inne, nieinwestycyjne produkty, pozornie zupełnie bezpieczne. Bo co groźnego może być w umowie o darmowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy? Okazuje się, że nawet tu mogą kryć się pułapki.

Obecnie w ofercie Banku znajdującej się na stronie Getin Online, obok darmowych kont Swobodnego i Skarbonkowego widnieje Konto Perfekcyjne w kilku pakietach, które to mają na celu zachęcenie do otworzenia tego rachunku.
Warianty w jakich Bank oferuje Konto Perfekcyjne:
  • Konto Perfekcyjne,
  • Konto Perfekcyjne z nagrodą,
  • Konto Perfekcyjne z upominkiem,
  • Konto Perfekcyjne + lokata 10%,
  • Konto Perfekcyjne + Family Saver,
  • Konto Perfekcyjne + Super Saver.
Może kogoś zachęciły obiecywane upominki, bądź korzystne depozyty związane z kontem, jednak radzę się powstrzymać. Warunki są fatalne. Każdy wariant zostanie dokładnie omówiony w następnej części artykułu - Pułapki w Getin Banku. Cz. 2.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Proszę, zachowaj kulturę wypowiedzi i szacunek do swojego rozmówcy.