środa, 23 stycznia 2013

Kto lubi Meritum Bank?źródło: http://gdzieoddzialy.pl

Całkiem niedawno Bank Meritum uraczył nas ciekawą promocją. Za założenie darmowego konta zarabiającego i spełnienie prostych warunków (wpływ 1000 zł i 1 płatność kartą) obiecywał 100 zł premii. Dodatkowo należało „polubić” profil banku na jednym z serwisów społecznościowych. Pomysł zaskakujący, ponieważ wszelkiego rodzaju „facebooki” kojarzą się raczej z kompromitującymi zdjęciami nastolatków niż z solidnością i gwarancją dla naszych pieniędzy. Ale bez szczególnego wnikania w umysły pracowników działu marketingu, promocję można ocenić jako udaną. Trochę rozgłosu, nowi klienci, wizerunek Banku rozdającego pieniądze. Wydawałoby się, że same plusy. 

Sam również się na promocję skusiłem, mimo wątpliwości co do jej formy, jednak kiedy ktoś mi daje 100 zł, to go lubię. Dodatkowym atutem konta była możliwość uzyskania 4% zwrotu kwoty płaconej na stacjach benzynowych, co ostatecznie mnie przekonało. Kolejna świetna usługa - z racji cen paliwa, wizyta na stacji zwykle kończy się dużym rachunkiem, więc każda obniżka jest wyjątkowo cenna. Wszystko przebiegło prawidłowo, procedura zakładania konta szybka i przyjemna, premia została wypłacona błyskawicznie w obiecywanym terminie, a Bank zdobył kolejnego zadowolonego klienta.


Niestety nie na długo. Moje zadowolenie minęło dokładnie we wtorek 22 stycznia, wraz z otrzymaniem wiadomości e-mail od Meritum. List całkiem niepozorny, w pierwszej chwili można się nawet ucieszyć ze zwiększonego oprocentowania na rachunku oszczędnościowym. Wygląda to tak:
źródło: własne
Dalej znajduje się informacja o możliwości odstąpienia od umowy i załączone regulaminy.

Jak widać, mimo hurraoptymizmu pracowników Meritum, którzy o ograniczenie zwrotu za paliwo wspomnieli mimochodem, jakby nie miało to większego znaczenia, zmiany wcale nie są takie korzystne.

Zacznijmy od pozytywów. Otrzymujemy możliwość założenia konta oszczędnościowego oprocentowanego w wysokości 5%. Jedynie pierwsza wypłata w miesiącu za darmo, ale kont można założyć maksymalnie 5 i tym samym otrzymać 5 darmowych wypłat w miesiącu, więc sytuacja jest podobna do popularnego niegdyś eMax Plusa w mBanku. Żeby nie było zbyt różowo – jest to jedynie oprocentowanie promocyjne i obowiązuje do 31 marca.

Którą "łapkę" wybrać?
źródło: https://www.facebook.com
Dalej jest już tylko gorzej. Okazuje się, że 5% na koncie oszczędnościowym rzucili nam na osłodę, bo Bank ogranicza oferowany dotychczas moneyback. 4% stopniało do 1% i postawiło pod znakiem zapytania sensowność dalszego posiadania karty debetowej, a nawet samego konta. Czarę goryczy przepełnia kolejny spadek oprocentowania depozytów, który tym razem dosięgnął Pierwszą Lokatę, która daje już zaledwie 6%, a przypomnijmy, że jest jednym z wabików Banku i wykorzystać można ją tylko jeden raz.

Meritum wzięło przykład z konkurencji i niestety coraz trudniej o Bank przyjazny Klientowi. Rachunek, pomimo swojej nazwy, powoli przestaje zarabiać i chyba nadszedł czas na jego zamknięcie, oraz poszukanie guzika „nie lubię tego” na niebieskim portalu… 

1 komentarz:

Proszę, zachowaj kulturę wypowiedzi i szacunek do swojego rozmówcy.