poniedziałek, 21 stycznia 2013

3... 2... 1... Start!


 Wyścig po finansową niezależność się rozpoczął.

Mówi się, że początki są najtrudniejsze i dokładnie takie mam odczucia w tym momencie. Stoję u progu mojej życiowej podróży po świecie pieniędzy, wydatków, inwestycji i stóp procentowych. Podróż, która choć odrobinę przerażająca to jednocześnie pełna niesamowitych możliwości i fascynująca. Podróż, która równocześnie jest wyścigiem z resztą społeczeństwa, a przede wszystkim z samym sobą. Wszystkich chętnych zapraszam, żeby ścigali się razem ze mną.

Myślę, że na początek warto zarysować ogólne założenia jakie przyjąłem zakładając tego bloga.
Nie jestem jeszcze pewny jaką formę przyjmie, ale są pewne funkcje, które chciałbym, aby spełniał i które mogę pokrótce zakreślić.

W pierwszej kolejności Blog pomóc ma mnie samemu w zarządzaniu moimi finansami w trakcie Wyścigu. Jestem młodym człowiekiem, w zasadzie na początku mojej finansowej drogi, a pisanie Bloga zmotywuje mnie, jak i zhierarchizuje całą posiadaną i zdobywaną na bieżąco wiedzę. Wolałbym uniknąć upubliczniania mojego portfela inwestycyjnego, ale nie wykluczam tego w przyszłości, jeśli stwierdzę że pomoże mi to rozliczać się z samym sobą i zmotywuje do dalszej pracy.
Chciałbym, żeby FZG stał się też ciekawą bazą informacji na temat finansów osobistych, nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich inwestujących i oszczędzających, w szczególności tych początkujących.

Co do kwestii wartości merytorycznej, na początku skupiać będę się najpewniej na tych bardziej klasycznych formach zarządzania kapitałem, tj. produktach bankowych, lokatach, rachunkach oszczędnościowych, które są najbezpieczniejsze, i na których temat posiadam już potrzebną wiedzę. Jednak w zamyśle, w przyszłości pojawiać się mają również bardziej zaawansowane formy inwestowania. Najprawdopodobniej wraz z upływem czasu blog będzie ewoluował, a zdobywając konieczną wiedzę wprowadzać będę do repertuaru nowe instrumenty finansowe.

Pojawiać się będą również promocje i specjalne oferty bankowe, które w ostatnich miesiącach robią furorę i pozwalają niewielkim nakładem sił zarobić parę groszy, np. zakładając konto osobiste w danym banku. Zamierzam śledzić tego typu oferty i informować o nich na łamach Finansowego Zawrotu Głowy, aby informacje o nich można było znaleźć w jednym miejscu.

Planuję także prowadzić bieżące zestawienie lokat i rachunków oszczędnościowych, z biegiem czasu zbuduje to całą bazę wiedzy o poszczególnych produktach bankowych. Zamierzam prześwietlić ofertę wszystkich polskich banków komercyjnych i spółdzielczych.

Możliwe są także wpisy o innej tematyce związanej z finansami, recenzje książek, komentarze dot. sytuacji bieżącej itp.

Plan na początek to co najmniej 2 nowe wpisy tygodniowo. Wyścig rozpoczęty, mam wrażenie, że przerodzi się raczej w maraton i to jeszcze z przeszkodami, ale jestem dobrej myśli, pędzę do Mety (czyli Finansowej Niezależności)!

1 komentarz:

Proszę, zachowaj kulturę wypowiedzi i szacunek do swojego rozmówcy.